Przemyślenia nad kromką chleba Uncategorized

Piwo, kromka chleba, niebo – rzeczy nad którymi myśli się najlepiej

Pamiętasz ten moment, kiedy jako dziecko, w wieku może siedmiu lat malujesz obrazek i niebo, to taki pasek u góry kartki? Na pewno pamiętasz. Bo podobno wtedy przychodzi pierwszy czas rozczarowania. Moment, w którym podchodzi nauczyciel mówiąc, że tak naprawdę niebo zajmuje całą wolną przestrzeń na rysunku. I to jest ponoć ta chwila, kiedy życie zaczyna być coraz bardziej skomplikowane i przede wszystkim nieco nudniejsze, bo zamalowywanie całej kartki na niebiesko, jest raczej nużącym zajęciem.

No ale właściwie to za sprawą tego paska, dopadło mnie moje kolejne idée fixe, które uparcie przechadza się tam i z powrotem bawiąc się moim dobrym samopoczuciem. Szukam, właściwie to nie wiem czego, dlatego trwam bezustannie między urojoną rzeczywistością, a normalnością potencjalnego człowieka.  Jem chleb z masłem. Po głowie błądzi wiecznie niedo-. Niedouczona, niedoskonała, nie do życia. Nudna i monotonna, a zaraz fascynująca przez to niedo-.  I w zasadzie, pomimo tego, to życie mnie bardzo cieszy, nie staram się antagonizować ze światem, bo nie wygram. Zwykła polemika dnia sprawia mi ogromną radość. Mogę sobie te natrętne myśli oglądać, dotykać. To fajne.

A wracając do tego nieszczęsnego nieba, właściwie do paska zwanego niebem. Zauważyłam, że moi przyjaciele coraz częściej nie rozumieją tego, co mówię. Trudno im się dziwić. Ściśnięci w wąskich ramach logiki i przymusu nie rozumieją, że na świat można patrzeć bardziej. To już nie jest cienki niebieski pasek na rysunku. Wszystko jest ogromne. Uczucia. Życie. Możliwości. Dziś zamierzam ich wyrwać ze ścisku, uwolnić. Nad kuflem piwa balansować. Bo wtenczas dzieją się wielkie powroty. Tu urywam.  Nie dlatego, że brakuje słów. Idę po drugą kromkę chleba. Nad nią się najlepiej myśli. O niczym. O wszystkim. I nawet chyba mniej skomplikowane jest wtedy życie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *